Chiński Nowy Rok

16 lutego 2018 r. rozpocznie się Chiński Nowy Rok 2018, który będzie rokiem Ziemistego Psa, zgodnie z kalendarzem księżycowym, opierającym się na 12 latach zwierząt i 5 latach żywiołów, tworzących razem 60-letni cykl. Będzie trwał do 4 lutego 2019. Pies (gou狗) zajmuje jedenaste miejsce w chińskim zodiaku. Rezerwując z wyprzedzeniem terminy sesji negocjacyjnych należy omijać wszystkie dni świąt narodowych (Chiński Nowy Rok oraz Chiński Dzień Narodowy). 

Chińczycy bardzo hucznie obchodzą nadejście Nowego Roku, nazywane także Świętem Wiosny, które przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca kalendarza rolniczego Chin. Tradycyjnie trwa ono 15 dni i kończy się Świętem Latarni.

Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku. Chińczycy wracają na ten czas do domów często z odległych rejonów kraju, by spędzić święto w gronie rodzinnym. Głównym daniem są pierożki jiaozi (饺子), ale na stole nie może zabraknąć też ryby, której chińska wymowa (yu) podobna jest do wymowy słowa „dostatek”, na który liczy się w nowym roku. O północy rozlegają się odgłosy petard i sztucznych ogni, które według tradycji odpędzają złe duchy. Chińczycy spędzają święto w radosnej atmosferze, odwiedzając swoich bliskich i składając im życzenia. Popularną tradycją jest także wręczanie sobie prezentów pod postacią owoców czy ciastek, a dzieciom daje się czerwone koperty z pieniędzmi, tak zwane hongbao (红包), które są sposobem na przyciągnięcie powodzenia i bogactwa.

Dodaj komentarz